Ashwagandha

Ashwagandha

İnsanoğlunun hayatta kalması için gerekli olan stres yanıtı maalesef günümüzde bizi yavaş yavaş hastalandıran bir faktör haline geldi. Sürekli ve abartılı verilen stres yanıtı ile ortaya çıkan problemler kişiden kişiye değişmekle beraber genel halsizlik, tükenmişlik hissi, uykusuzluk, odaklanma sorunları, anksiyete, kaygı ve hafıza problemleri olarak izlenebiliyor.

Withania Somnifera bitkisinin köklerinden elde edilen Ashwaganda, geleneksel ayurvedik tıp tedavilerinde uzun yıllardır genel iyilik hali için kullanılan bitkisel bir ilaç. Hint Ginsengi olarak da adlandırılan bu bitkisel destek; genel sağlığı iyileştirmek, inflamasyonu azaltmak, uyku kalitesini arttırmak, kaygı ve anksiyete yanıtlarını düzenlemek için kullanılmaktadır. Ashwaganda bu etkileri ile adoptojenik bir destek olarak sınıflandırılmaktadır.

Adoptojen destekler, zihinsel veya duygusal stres ile ortaya çıkan stres yanıtını düzenleyen desteklerdir. Yapılan çalışmalar stresli kişilerde ashwaganda kullanımı ile sağlanan düşük serum kortizol seviyelerinin daha iyi kan şekeri ve kolesterol kontrolüne de yardımcı olduğunu göstermiştir.

Stres yönetiminde kısa süreli, bitkisel bir destek ihtiyacında ashwaganda doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bir destek olarak değerlendirilmelidir.

Makalelerimiz