Detoks Nedir

Detoks Nedir

Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre sağlık; herhangi bir hastalık ve güçsüzlük halinin olmaması ve bedenen, ruhen, sosyal bakımdan tam bir iyi olma durumudur. Sonuç olarak sağlık; bir insanın dengede olma halidir. Bir insan hayata denge halinde başlar, ancak zamanla maruz kalınan bazı faktörler ile bu denge hali bozulur. Örneğin;psikolojik yüklenmeler, kötü beslenme, sedanter yaşam, düzenli madde kullanımı, ilaç kullanımı, uyku bozuklukları, radyasyon, sigara&alkol gibi alışkanlıklar ve kronik iç ve dış toksin maruziyeti gibi tüm faktörler sonucunda vücudumuzda birikmiş olan toksinlerden arınma için yapılan diyet ve tedavilere detoks diyoruz.

Kronik toksisit günümüzde üzerinde en az çalışılan ancak en çok etkilendiğimiz olayların başında geliyor. Kullandığımız eşyalardaki plastik ve boyalardan ortaya çıkan petrokimyasal toksinler, solduğumuz havadan aldığımız uçucu toksinler, besinlerden aldığımız tarım ve böcek ilaçları, ağır metaller ve solvent gibi toksinler, vücudumuzda bulunan mikro organizamalardan çıkan endotoksinler…

Günlük yaşamımızda ortalama 100.000 sentetik madde kullanımı var ve her yıl 1.000 yeni kimyasal hayatımıza girmeye devam ediyor.

Yaşadığımız kronik problemlerin altında, çevresel ve bedensel toksin yüküne karşın vücut detoks sistemlerinin yetersizliği sonucu gelişen doku, organ, hücre ve hatta hücre organellerindeki fonksiyon bozuklukları ve bu duruma karşı ortaya çıkan adaptasyon mekanizmaları sorumlu olabilir.

Çevremizin ve bedenimizin ürettiği toksinlere karşı detoks sistemlerimizin yetersiz kalması halinde toksin yükümüz artar. Vücudumuzda biriken yükler zamanla önce sinir sisteminde fonksiyon bozukluğuna neden olur. Bunu asitlenme ve dokuların oksijenlenmesinde bozukluk takip eder.

Vücudun düzenli çalışmayan organlarına karşı bağışıklık yanıtının değişmesi sonucunda otoimmün hastalıklar veya bağışıklık sisteminde zayıflama ortaya çıkar. Toksik yüklenme hala devam ederse bu durum kronik hastalık ve kanser ile kendini gösterir.

Bedenimizi kirleten toksinlerden arınmamız sağlık ve uuzn bir yaşam için gereklidir. Vücudumuzun toksiklerle savaşan karaciğer, bağırsak, böbrek, akciğer ve cilt gibi detoks organları terleme, idrar yapma, dışkılama, nefes alıp verme ve safra oluşumu ile vücut artıklarını bedenden uzaklaştırabilir.

Detoks organlarını düzenli olarak çalıştırmak ise kaliteli beslenme, yeterli su içme, spor gibi hayat tarzı değişiklikleri ile en iyi şekilde sağlanabilir. Örneğin; terleme az ise ciltten toksin atılımı yavaşlamış demektir. Su içme, düzenli spor yapmak ve hamam-sauna kullanımı ile terleme arttırılabilir. Ancak; toksin yüklenme miktarı arttıkça bazı destek tedaviler vücudumuza yardımcı olmamız gerkemektedir. Vücudumuza uygun beslenme, ozon terapi, nöral terapi ve şelasyon tedavileri ile detoks desteği verebiliriz.

Detoks tedavileri kişinin yaşı, sağlık durumu ve yaşam tarzı göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Makalelerimiz