Detoksifikasyon

Detoksifikasyon

Detoksifikasyon, vücudumuzun fonksiyonları olumsuz yönde etkileyen dışarıdan aldığımız gıdaları, katkı maddelerini, ağır metalleri, toksinleri yada vücudumuzda var olan mikroorganizmalar ve gerçekleşen metabolizmalar ile ortaya çıkan toksinleri uzaklaştırma işidir.

Detoksun başı ise karaciğerdir. Yüksek şekerden ve trans yağlardan zengin beslenme, kronik alkol kullanımı, sedanter hayat karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına ve sonuçta karaciğer yağlanmasına ve bu durum da detoksumuzun yavaşlamasına neden olmaktadir. İlk etapta bu hastalarda karın bölgesinde yağlanma izlenirken (bel/kalça oranında artma) zamanla karaciğer enzimlerinde artış da ortaya çıkmaktadır.

Karaciğer yağlanması alkole bağlı olan ve alkole bağlı olmayan olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasında temel tedavi hayat tarzı değişikliğidir. Özellikle şeker (özellikle yüksek fruktoz içerikli mısır şurubu iceren gıdalar) ve trans yağ içeren paketli gıdalar diyetten çıkarılmalıdır. Bu hastalarda sıklıkla eşlik eden insulin direnci veya diyabet icin tedavi de düzenlenmelidir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde genellikle karnın üst sağ yarısında ağrı ve dolgunluk yanısıra halsizlik ve çabuk yorulma izlenmektedir. Karaciğer hasarı arttıkça vücutta da oksidatif stres de artar ve kişinin bağışıklık sistemi, hormonal sistemi de dahil olmak üzere tüm sistemlerde fonksiyon kaybı gelişir.

Hayat tarzı değişikliği yanında hastalarda gerekli analizleri yaptıktan sonra;

E vitamini
D vitamini
C vitamini
B grubu vitaminler
NAC (N-asetilsistein)
Omega-3 yağ asitleri
Meyan kökü
L-Karnitin
Fosfotidilkolin
Alfa lipoik asit (ALA)
Ozon tedavisi ile destek tedaviler planlanmalıdır.

Bu tedaviler kliniğimizde planlanmaktadır. Randevu için iletişim bilgilerimiz; 0 555 756 85 07 ve 0 242 323 07 17

Makalelerimiz