Kaliteli Uyku Mutluluk Getirir

Kaliteli Uyku Mutluluk Getirir

Uyku, vücudumuz için nefes almak, karnimizi doyurmak gibi olmazsa olmazıdır. Kaliteli bir uyku hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımızı etkiler. Bunun yanında gün içi enerjimizi, üretkenliğimizi, duygusal dengemizi ve hatta kilo kontrolümüzü de etkiler.

Kaliteli bir uyku ile melatonin hormonu üretiminin artması vücudumuzun onarım kapasitesi ve de antioksidan kapasitesini arttırır. Bunun yanında uyku sayesinde düzenlenen sirkadiyen ritm ile hormonal sistem, bağışıklık sistemi ve stres yanıtları sağlıklı bir şekilde çalışır.

Büyüme hormonu çoğunlukla gece uyku sırasında salındığı için büyüme çağında da uyku ihtiyacı da fazladır. Yaş artışı ile birlikte uyku ihtiyacı da azalır.

Kötü uyku kalitesi ve uyku apne sendromu inme, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sinirlilik, anksiyete ve depresyon ile de ilişkili bulunmuştur.

Günümüzde sıklığı giderek artan kronik inflamasyona bağlı kronik hastalıkların zemininde uyku kalitemizdeki bozukluklar da büyük bir katkıda bulunmaktadır.

Kaliteli bir uyku için öncelikle uygun bir ortam gereklidir. Bunun için;

-Oda ısısı ortalama 19-20’ C olmalı

-Tam karanlık ortam sağlanmalı, gece lambası kullanılmamalı

-Uyumadan önce oda iyice havalandırılmalı

-Ortamda elektromanyetik alan oluşturacak bir cihaz bulundurulmamalı

-Uyumadan önceki 1-2 saat elektronik cihazlarda bulunan mavi ışık teması azaltılmalı

-Ortam havasının toz miktarını azaltmak için toz tutan eşyalar özellikle de peluş oyuncaklar uyuduğumuz odada bulunmamalıdır.

Tüm bunların yanında her gün ayni saatte uyumak ve uyanmak, hafif bir aksam yemeği yemek, akşam saat 7 ‘den sonra yemek yememek, çay-kahve-alkol alımını azaltmak, gün içi karbonhidrat alımını azaltmak ve gün içinde düzenli egzersiz yapmak da uyku kalitemize olumlu katkılar sağlar.

Makalelerimiz