Mide Koruyucu İlaçlara Dikkat

Mide Koruyucu İlaçlara Dikkat

Mide koruyucu olarak geçen antiasidler ve proton pompa inhibitörleri kontrolsüzce uzun süre kullanıldığında pek çok soruna neden olabilmektedirler. Bu sorunlara neden olan mekanizmalara kısaca bakacak olursak:


-Mide pH’sinin yüksek kalmasına neden olarak düşük pH’da emilen vitamin ve minerallerin emilimi bozarlar (folik asit, B grubu vitaminler, kalsiyum, fosfor, bakır ve demir gibi ).

-İçerdikleri alüminyum bağırsaklarımızda kemik sağlığımız için çok önemli olan fosforu bağlar. Fosfor eksikliğinde kemiklerimiz kalsiyum ve fosfor salınımı yapar. Bunun sonucunda osteoporoz ve kemik kırıklarında artış izlenir.

-Azalan mide asidi, bağırsak floramızda olumsuz yönde değişikliğe neden olur. Flora bozukluğuna bağlı olarak da tekrarlayan Clostridium difficie enfeksiyonları görülebilir.

-Azalan mide asidine bağlı ince bağırsakta bakteri çoğalması (SİBO) izlenir.

-Azalan mide asidi ile sindirim sisteminde artan bakteri sayısı ve bu içeriğin akciğerlere kaçmasına (mikro-aspirasyonlara) bağlı olarak özellikle diyabetik veya KOAH’lı hastalarda toplum kökenli akciğer enfeksiyonlarında artmış risk ortaya çıkar.

Makalelerimiz