SAĞLIKLI ÖĞÜN ALTERNATİFLERİ

Biz hekimler sağlıklı beslenmenin önemini vurgularken, tüketmemeniz gıdalar hakkında konuşurken sizin yeni beslenme tarzına adım atmanıza yardımcı olmak da görevimiz.

Tedavinize destek olabilecek sağlıklı gıdalar nelerdir? Hangi tarifleri uygularsanız daha sağlıklı olursunuz? Tüketmemeniz gereken gıdaların yerine hangi gıdaları koyabilirsiniz? Hem lezzetli hem de sağlıklı yemek tarifleri nelerdir? Bu sorularınızı yanıtlamak için sunduğumuz alternatiflere göz atmaya ne dersiniz?

Turpgiller Salatası

Turpgiller Salatası

Öğünlerinizden turpgilleri eksik etmeyin. Neden derseniz; bu sebzeler glucosinate denilen bir madde içerir. Bu sayede fitokimyasallar salgılayarak östrojen gibi birçok kimyasalı dengeliyor. Ayrıca içerdiği klorofil sayesinde de detoks kapasitesi artıyor.

Siyah Pirinç Salatası

Siyah Pirinç Salatası

Çin’de bir zamanlar güzel tadı nedeniyle sadece kraliyet ailesinin kullandığı, kraliyet ailesinin dışında kullanımı yasaklanmış bir yiyecek siyah pirinç. Siyah pirinç düşük nişasta içeriği nedeni ile düşük glisemik indekse sahip. İçerdiği antosiyaninler de hücrelerimizi hasara karşı korumaya yardımcı… Siyah pirinç beslenmemizde sağlıklı bir seçim…

Narlı Semizotu Salatası

Narlı Semizotu Salatası

Sağlıklı beslenmek için özel çaba sarfedenler bir zaman sonra "Bu akşam ne yapsam?" derken yorulabiliyor. Güzel bir salata bir öğünün şahane kurtarıcısı olabilir.

Lahana Salatası

Lahana Salatası

Sıklıkla yaptığım bir salatanın tarifini paylaşmak istiyorum.

niz ve hep sağlıklı kalmanız dileğiyle iyi pazarlar!?

Fırında Leziz Kabak

Fırında Leziz Kabak

Hem sağlıklı hem de lezzetli öğünler için gayretimi bilirsiniz. Sizlere alternatifler sunmayı seviyorum. Size bu güzel tarifle harika bir pazar dilemek istedim.

Hatay Hurması

Hatay Hurması

Hatay hurması, tahin ve ceviz ile... Bu dönem benim en sevdiğim lezzetlerden...

Yeşil Zeytin Salatası

Yeşil Zeytin Salatası

Zeytin salatası hem kolay ve hem de sağlıklı...


Doğal Şekerli Kabak Tatlısı

Doğal Şekerli Kabak Tatlısı

Rafine şekerden uzak durmak isteyenler için bir tavsiyem var. Sağlıklı beslenirken tatlıdan mahrum kalmak zorunda değilsiniz.

Unsuz Glutensiz Mısır Gevreği

Unsuz Glutensiz Mısır Gevreği

Unsuz, şekersiz kahvaltılık mısır gevreği çocukların çok hoşuna gidecek. Evinizin mutfağına çocuklarınızla birlikte girerek eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz. Ve çocukların hep talep ettiği bu tarifi en sağlıklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Glutensiz Mercimek Köftesi

Glutensiz Mercimek Köftesi

Gluten hassasiyetiniz olmasa bile, bedeninizi yormayan yararlı öğünler tüketmenizi öneririm. Gluten hassasiyetinz var ise sevdiğiniz lezzetlerden mahrum kalmayın. Keyifli beslenmenin, yemekleri şölene çevirmenin mutlaka bir yolu vardır. Hadi, ezberleri bozma vakti…

Haşlanmış Sebze Salatası

Haşlanmış Sebze Salatası

Hem sağlıklı bir tarif hem de önemli bir konuyu paylaşmak istedim. Tarifimiz görselde...

Peki vücudumuzu asitlenmeden nasıl koruyabiliriz?

Şekersiz ve Glutensiz Kurabiye

Şekersiz ve Glutensiz Kurabiye

Bir su bardağı çiğ badem ve 1 su bardağı kuru dutu un haline gelene kadar blenderdan çekin. Ayrı bir yerde çırpılmış 1 yumurta beyazı ile karıştırın. Kurabiye şekli vererek 160 derecede pişirin.

Makalelerimiz